| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 2 Year |
| Warranty: | 2 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency






| ITEM | DESCRIPTION |
| BATTERY | 36V13A lithium battery |
| MOTOR POWER | Bafang MM,G332.250(M420)mid motor |
| CHARGER | 36V2A |
| DISPLAY | DP-C181 LCD display |
| SPEED INFORMATION | |
| CHARGE LIFE | 4-6hour |
| RECHARGING TIME | 800-1000times |
| MAX SPEED | 25KM/H |
| DISTANCE FOR CHARGE | 100KM |
| BICYCLE SPECIFICATIONS(2) | |
| ITEM | DESCRIPTION |
| FRAME | Aluminum Alloy frame,700C |
| FORK | NEX,E25, with lock function |
| SHIFTERS | Shimano ASLC30007S170LS, 7-SPEED |
| FREE WHEEL | ASMGEAR18SC,18T |
| FRONT BRAKE | MD-R320 disc brake |
| REAR BRAKE | ABRC3010RB, Nexus 7 roller brake |
| CRANKSET | Aluminum Alloy-6061 38T |
| PEDALS | VP-618,alloy |
| RIMS | DA-300,700*38C*36H*13G |
| OUTER TIRE | C1446- 47*622,28*1.75*2 , black |
| INNER TIRE | 47*622,28*1.75*2,black |
| SPOKES | 13G, stainless steel 304 |
| HANDLEBAR | NR-AL-18, alloy, black |
| STEM | SATORI-EZ3, Alloy, black |
| GRIP | VLG-519AD2, Black, L:135mm/ R:92MM |
| BRAKE LEVER | TEKTRO CL-530 |
| HEADSET | H148H ,50*44*30 |
| SEATPOST | KSP625 ,27.2*2.5T*350mm Alloy, Black |
| SEATPOST CLAMP | 327QA, ¢34.9 ALLOY |
| FRONT LIGHT | KENDO,6V |
| REAR LIGHT | DR009 |
| SADDLE | Lookin Saddle |
| CHAIN | #Z7NP/NP, 1/2*3/32*102L |
| FRONT HUB | D043DSE, disc ,3/8*100*13G*36H*145 , ALLOY |
| RACK | Black,Alloy |
| FENDER | MX-2020011503-AGN, black |
| KICKSTAND | Alloy,Black |
| CHAINGUARD | CG-7,full chainguard,black |
| BINDER | KW-601-08,Black |
| BELL | 126BK, ALLOY,BLACK |
| CARTON | 5 layer carton |