Af2759 Wholesales Moutain Ebike Electrical Electricbicycle with Disc Brake Oversea Warehouse
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Wattage: | >500W |
| Battery Voltage: | 48V |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had awarded 2 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- AM2759
- Battery Type
- Lithium Battery
- Motor
- Brushless
- Frame Material
- Aluminum Alloy
- Certification
- CE, EN15194, ISO
- Folded
- Unfolded
- Max Speed
- 20-40km/h
- Range per Power
- 31-60km
- Fork
- Suspension Fork
- Display
- LCD
- Specification
- 158*30*89cm
- Origin
- China
- HS Code
- 8711600010
- Production Capacity
- 5000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 158.00cm * 30.00cm * 89.00cm
- Package Gross Weight
- 40.000kg
- Lead Time
-
15 days (1 - 200 Pieces)
To be negotiated ( > 200 Pieces)
Product Description
MODEL NAME
| Specifications | |
| Modle | AM2759 |
| Motor | 48V750W |
| battery | 48V 10/11.6/13/14/15/16.7AH/20AH/24/28.8AH Removable battery |
| Controller | Bulid in middle motor |
| MAX Speed | 32km/h |
| Tire | 27.5*3.0 |
| Frame | AM2759-M620-XII Aluminum alloy |
| Gear | Shimano Aluts 7 speed |
| Brake | F/R:disc brake |
| Display | LCD Display |
| Loading capacity | 135pcs:40HQ / 54pcs:20GP |
AM2759





SPECIFICATIONS FOR YOUR REFERENCE
FAQ
Q1. How can I get one sample or some samples to test your products?
A1. We thank you for your support and trust in our products! We accept samples order,but please contact our Sales Managers to confirm your order details before placing your samples order.
Q2. How can I get some discount ?
A2. We cherish all our partners very much! We provide many forms of discount services in the sales and after-sales process.
Q3. Can I make my own logo or brand on the Electric Motorcycle?
A3. Yes,we can make your own logo and brand! We accept OEM,we also accept modifications in configuration and color!
Q4. What is the delivery time?
A4. Common orders delivery time is around 25-30 days after confirmed the payment;Sample orders will be 35-45 days after confirm the payment.
Q5. Can I mix different models in one container?
A5.Yes,different models can be mixed in one container,but please contact our Sales Managers to confirm the order details first.
Q6. What is your After-sales Terms?
A6. Our Sales Managers and our Technician Team will provide timely perfect sales and after-sales service.We promise that due to any quality problems of our products,we will provide free replacement,and we will bear the costs!
Q7. How long is your Warranty Period?
A7. We provide warranty period for some main parts,include Motor/Battery 2 years, Controller/ Charger 1 year.Frame 3 years.
COMPANY OVERVIEW :PROFESIONAL
OUR CERTIFICATE
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- mountain bike
- Af2759 Wholesales Moutain Ebike Electrical Electricbicycle with Disc Brake Oversea Warehouse
Related Categories
Hot Searches
More