26 Inch 250W Electric City Ebike
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Wattage: | 200-250W |
| Battery Voltage: | 36V |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had awarded 2 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- AF2602
- Battery Type
- Lithium Battery
- Wheel Size
- 26"
- Motor
- Brushless
- Frame Material
- Aluminum Alloy
- Certification
- CE
- Folded
- Unfolded
- Max Speed
- 20-40km/h
- Range per Power
- 31-60km
- Fork
- Suspension Fork
- Gear
- Shiamno Tourney 7- Speed
- Brake
- V Brake
- Display
- LED
- Battery
- 36V10ah
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 1455*250*780mm
- Trademark
- OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8711600010
- Production Capacity
- 8000PCS/Month
Product Description
| MODEL NAME | AF2602 |
| PACKING SIZE | 1455*250*780 |
| 40" HQ)/20" GP(PCS) | 210pcs/102pcs |
| BATTERY | 36V 10AH Lithium Battery |
| MOTOR POWER | 36V 250W rear motor |
| CONTROLLER | 36V15A |
| CHARGER | 36V 2A, meet GS/CE SAA/R OHS |
| DISPLAY | led |
| BRAKE LEVER | Alloy power cut--off , |
| SEATPOST | alloy SP-114 27.2*2.6T*350mm,turnable |
| FORK | Alloy 25.4*28.6*238L,suspension fork |
| STEM | MQ-525 25.4*EXT105*180L |
| GEAR | shimano Tounery 7 speed |
| FRONT BRAKE | V brake |
| REAR BRAKE | V brake |
| TIRES | 26*1.75 |
| SADDLE | A230DR1008096 DBP |
Our company can be customized according to your requirements, such as motor type: front drive motor/middle motor/rear drive motor, motor power: 250W/350W/500W/750W, battery capacity: 10.4AH / 11AH / 13AH / 14AH / 14.5AH / 17.5AH / 21AH, brake type: V brake/disc brake/roller brake.If you need to customize, new quotation will provided after you sending the specific requirements.

F&A
Q1. What is your terms of packing?
A:Generally, we pack our goods in 5 layer corrugated cartons. Ifyou have legalyregistered patent,
We can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2 .hat is your terms of payment?
A:T/T 30% as deposit, and 70% on receipt of copy of bill of loading within 7 days . We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
A:FOB, CIF
Q4. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q5. What is your sample policy?
A: We can supply the sample. but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q6. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes we have 100% test before delivery
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them no matter where they come from.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Electric bike
- CITY BIKE
- 26 Inch 250W Electric City Ebike
Related Categories
Hot Searches
More