|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Frame Size: | 26 |
| Wheel Size: | 26" |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| MODEL NAME | AM2701 |
| PACKING SIZE | 1460*260*800 mm |
| 40" HQ(PCS) | 174 pcs |
| FRAME | Aluminium alloy AL6061,26" |
| BATTERY | 36V10Ah lithium battery |
| MOTOR POWER | 36V350W rear motor |
| CONTROLLER | 36V15A |
| DISPLAY | LCD display |
| CHARGER | 36V1.8A |
| SEAT POST | Non-suspension seat post |
| FORK | Suspension fork |
| STEM | Alloy |
| GEAR | Shimano 7 speed |
| BRAKES | F/R:disc brake |
| TIRES | 26*2.25 |
| SADDLE | Comfortable saddle |



Advantages
1.) 9 years experience in design and manufacturing, 5 years of exporting. We are more professional.
2.) TUV audited factory, OEM/ODM Service
3) Super Electric system, motor is quite, and Smooth starting
4) High Trained Employees, 2000pcs Electric bike per month.
Business Type:Manufacturer, Trading Company
Main Products:Electric bike (only export)
Location:Jiangsu, China (Mainland)
Main Markets:Western Europe(90%), North America (5%) , Oceania (5%)