| Customization: | Available |
|---|---|
| Wattage: | 200 - 250W |
| Wheel Size: | 700c |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Details



Product Description
| Motor | 36V250W central motor |
| Battery | 36V10.4AH lithium battery(Phylion brand) |
| Charger time | 4-6hours |
| Display | LCD 9 level display |
| Derailleur | Shimano Nexus 8 speed |
| F/R brake | V-brake/Roller brake |
| Rim | 700C*1.75, Dual Wall Alloy |
| Wheel Spoke | Stainless Steel |
| Frame | Alloy 6061 |
| Fork | Suspension frok(Zoom brand) |
| Saddle | Lookin(SR brand) |
| Chainwheel | Alloy |
| Bell | Thumb bell |
| Mileage | 60-80 km |
| Net Weight | 25 kg |
| Gross Weight | 29 kg |
| Load | 85-110kg |



1.) 9 years experience in design and manufacturing, 5 years of exporting. We are more professional.
2.) TUV audited factory, OEM/ODM Service
3) Super electric system, motor is quite, and Smooth starting
4) High trained employees, 2000pcs electric bike per month.
Business Type:Manufacturer, Trading Company
Main Products:Electric bike (only export)
Location:Jiangsu, China (Mainland)
Main Markets:Western Europe(90%), North America (5%) , Oceania (5%)